Masz ochotę ruszyć się z domu? Warto uczynić to w aktywny sposób, na przykład wsiąść na rower lub trochę pobiegać. Obie te opcje zrealizujesz, wybierając się na Szlak Piastowski. To nie tylko niewątpliwa korzyść dla Twojego zdrowia, ale i możliwość poznania historii Polski. Rajdy, biegi czy spływy – każdy znajdzie na Szlaku Piastowskim aktywność fizyczną, którą najbardziej preferuje.


Największa wydarzenie na szlaku, czyli Weekend na Szlaku Piastowskim

Szlak Piastowski to nie tylko dokładne eksplorowanie zabytków, ale i możliwość połączenia zwiedzania z aktywnością fizyczną. I to pod wieloma postaciami. W trakcie największej imprezy odbywającej się corocznie pn. Weekend na Szlaku Piastowskim obiekty na co dzień skrywające tajemnice piastowskie przygotowują nierzadko inne aktywności. Są to często spływy kajakowe, rajdy rowerowe czy rajdy piesze w różnych miejscowościach i na różnych trasach. Do tego dochodzą rajdy motocyklowe oraz samochodowe. Warto w czerwcu odwiedzić stronę www.weekend.szlakpiastowski.pl, by zorientować się w ofercie Weekendu na Szlaku Piastowskim.


Piastowski Trakt Rowerowy

Piastowski Trakt Rowerowy to trasa rozpoczynająca się na Malcie w Poznaniu i mająca swój finisz we wsi Izdby. W sumie możesz pokonać aż 104,5 km. Daje to Tobie nie tylko korzyści w postaci lepszej formy, ale i poznania miejsc związanymi z dynastią Piastów. Do tego trasa ta przebiega przez dwa parki krajobrazowe: Promno i park lednicki.


Nadwarciański Szlak Rowerowy

Nadwarciański Szlak Rowerowy startuje z Poznania i prowadzi przez miejscowości związane historycznie z Piastami jak: Pyzdry, Ląd nad Wartą czy Konin. Taka wycieczka wzdłuż rzeki Warty to nie tylko korzyści dla zdrowia, ale i możliwość poznania ciekawej historii naszego kraju.


Wielka Pętla Wielkopolski

Już sama nazwa wskazuje, że na tym szlaku nie będziemy się nudzić. To aż 687,9 km drogi wodnej, która na części swoich odcinków pokrywa się ze Szlakiem Piastów. Składają się na nią rzeki Noteć oraz Warta, jak i kanały je łączące. Płynąc, miniemy między innymi: Pakość, Inowrocław, Kruszwicę, Konin, Pyzdry, Ląd nad Wartą oraz Poznań. Warto na chwilę zejść na ląd, by zwiedzić najważniejsze zabytki i skorzystać z wielu atrakcji czekających tam na turystów.


Brama Poznania – z biegiem rzeki

Ostrów Tumski to jedna z największych atrakcji Poznania. Jeśli do tej pory zwiedziłeś ją „suchą stopą”, proponujemy Tobie spływ kajakowy rzeką Wartą i Cybiną. Masz wyjątkową możliwość opłynięcia Ostrowa Tumskiego całą rodziną. Spływy odbywają się od wiosny do jesieni.


Bieg Lechitów

Odbywający się od 1978 roku półmaraton jest najstarszym polskim biegiem masowym. Biegacze pokonują dystans z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. W ten sposób, na tej ważnej historycznie drodze, biegacze chcą upamiętnić początki państwa polskiego.


Bieg Piastowski

To sportowa alternatywa dla osób w różnym wieku i o różnej kondycji fizycznej. Uczestnikami Biegu Piastowskiego są dorośli, uczniowie szkół podstawowych i średnich. Można przebiec półmaraton (21,097 km), ale i 10 czy nawet 5 kilometrów. Impreza biegowa rozpoczyna się tradycyjnie nieopodal Mysiej Wieży w Kruszwicy, a kończy się w Inowrocławiu.


Drogi św. Jakuba

Pielgrzymi oraz turyści będący na Drodze św. Jakuba w miejscowościach takich jak: Gniewkowo, Kruszwica, Strzelno, Gniezno, Poznań, Lubiń, Ląd i Pyzdry wkraczają również na Szlak Piastowski. Stanowi to dla nich wyjątkową okazję nie tylko poznania siebie, ale również odkrycia najdawniejszych dziejów państwa polskiego.

Skip to content