Szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić czas z dziećmi? Nie masz pomysłu na jednodniowy wypad za miasto? Wybierz się na Kujawy, do Brześcia Kujawskiego! 3 sierpnia odbędzie się wielkie otwarcie labiryntu w polu kukurydzy w Starym Brześciu.


3 sierpnia w Brześciu Kujawskim odbędzie się wielkie otwarcie labiryntu w kukurydzy przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu. Labirynt powstał w polu kukurydzy o powierzchni 3 hektarów i jest wynikiem współpracy dwóch instytucji: wspomnianej wcześniej szkoły rolniczej i Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim. Labirynt ma nietypowy wzór, który dobrze widoczny jest z „lotu ptaka”. Ścieżki labiryntu przedstawiają obraz, na którym widoczna jest postać średniowiecznego woja z toporem, który jest głównym elementem graficznym labiryntu. Tradycyjnie we wzór, zostały wpisane logotypy współtwórców labiryntu w kukurydzy. Wzór otoczony jest siecią korytarzy charakterystycznymi dla tego typu konstrukcji.

Wzór labiryntu w kukurydzy nawiązuje do epoki średniowiecza (stąd średniowieczny wojownik z toporem), dlatego że Brześć Kujawski jest miastem, którego historia mocno związana jest z tą właśnie epoką (to tutaj urodził się Władysław Łokietek). Brześć Kujawski, to także miasto leżące na najstarszym szlaku kulturowym w Polsce, czyli Szlaku Piastowskim.


Oficjalne otwarcie labiryntu zaplanowano na 3 sierpnia 2024. W tym dniu na odwiedzających labirynt oprócz zaplanowanej gry z zagadkami czekać będą dodatkowe atrakcje. Animatorzy przeprowadzą dedykowane warsztaty, uczestnicy zabawy odkrywać będą tajemnice średniowiecza. Podczas wielkiego otwarcia wewnątrz labiryntu spotkać będzie można animatorów w strojach z epoki, którzy poprowadzą nawiązujące do epoki zabawy.


Labirynt w kukurydzy w Brześciu Kujawskim – jak dojechać?

przybliż mapę, aby zobaczyć więcej
kliknij na dowolną ikonę, aby wyświetlić wskazówki dojazdowe

Labirynt w Brześciu Kujawskim – na czym polega zabawa?

Już wiesz, że labirynt w Brześciu Kujawskim swoim kształtem nawiązuje do epoki średniowiecza. Wewnątrz labiryntu umieszczono również punkty kontrolne, które należy odnaleźć i odpowiedź na pytania związane z tą właśnie epoką historyczną. Będziecie szukać punktów kontrolnych i odpowiadać na pytania. Odpowiedzi na pytania należy umieścić w krzyżówce na karcie zabawy, którą otrzymasz przy zakupie biletu do labiryntu. Dla tych, którzy odgadną hasło główne czekają pamiątkowe dyplomy.

Aby skorzystać z przygotowanej gry konieczne jest posiadanie smartfona z opcją czytania kodów QR i dostęp do Internetu. Jeśli Twój telefon nie ma takiej opcji w standardzie, aplikację możesz pobrać w sklepie Play lub AppStore – wystarczy wyszukać dowolny czytnik kodów QR. Telefon z czytnikiem jest niezbędny do odczytania pytania, umieszczonego na specjalnych tablicach ukrytych w labiryncie.


Kiedy otwarcie labiryntu w kukurydzy w Starym Brześciu?

Wielkie otwarcie tegorocznej edycji labiryntu w kukurydzy w Brześciu Kujawskim zaplanowano na dzień 3 sierpnia. Tego dnia wyznaczono 3 godziny wejść do labiryntu: o godzinie 16, 17, 18. W kolejne dni labirynt będzie można zwiedzać samodzielnie do 30 października.


Labirynt w Brześciu Kujawskim – bilety i ceny

Bilet uprawniający do udziału w wielkim otwarciu labiryntu w dniu 3 sierpnia kosztuje 10 zł/osoby. Organizator uruchomił jednak przedsprzedaż, która zakończy się dzień przed otwarciem. W przedsprzedaży bilety możecie nabyć w cenie promocyjnej 5 zł od osoby. Bilety dostępne są on-line oraz w kasie centrum kultury w Brześciu Kujawskim (BCKiH Wahadło, ul. Kolejowa 44, Brześć Kujawski).

Link do biletów online znajduje się tutaj: https://bit.ly/labirynt2024

Jeśli chcesz bilety zakupić w dniu wydarzenia (wielkie otwarcie labiryntu w kukurydzy – 3 sierpnia), możesz to zrobić bezpośrednio przed wejściem do labiryntu. Będzie tam mobilne stanowisko kasowe.


Przyjeżdżam do labiryntu autem – gdzie zaparkować auto?

Jeśli przyjedziesz zwiedzać labirynt własnym autem możesz zaparkować bezpośrednio przed wejściem do labiryntu – wyznaczono specjalne miejsce.


Jak powstał labirynt w kukurydzy?

Zastanawiasz się jak powstał labirynt w kukurydzy? Wcale nie został wycięty, jak myśli większość odwiedzających labirynt gości. Labirynt w Brześciu Kujawskim został już wysiany w odpowiedni sposób. Było to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii. Najpierw powstał wzór na kartce papieru, później został on zamieniony na plik graficzny w wersji wektorowej, po to by można było go bezstratnie powiększyć do olbrzymiego rozmiaru pola, na którym miał powstać labirynt (3 ha). Odpowiedni sprzęt rolniczy z odbiornikami GPS dokonał tzw. mapowania pola. Przygotowany wcześniej plik graficzny został wczytany do komputera siewnika, który wykorzystując sygnał GPS „rzucał” ziarna kukurydzy w miejsca gdzie dziś rośnie kukurydza, a przestawał siać, w tych miejscach gdzie obecnie mamy ścieżki labiryntu.

Ten wyjątkowy labirynt powstał dzięki współpracy Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu z Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. To prawdopodobnie jedyny taki labirynt w Polsce stworzony przez szkołę i dom kultury.


Z biletem do labiryntu muzeum Wahadło Czasu zwiedzisz taniej

Dla turystów odwiedzających labirynt w kukurydzy została przygotowana specjalna oferta na zwiedzanie wystawy multimedialnej Wahadło Czasu w Brześciu Kujawski.

Z biletem do labiryntu otrzymasz zniżkę na bilet na multimedialną wystawę Wahadło Czasu – za bilet zapłacisz 10 zł.

Wahadło Czasu to wystawa, która opowiada o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne. Dzieje Brześcia Kujawskiego prezentowane są na tle historii regionu i Polski. Wystawa podzielona jest na dwie części. Multimedialna wystawa pozwala na przenoszenie się w czasie, samodzielne odkopywanie zabytków archeologicznych, podglądanie dawnych światów i nasłuchiwanie ich odgłosów. Zastosowane aplikacje multimedialne uatrakcyjniają odbiór informacji i wiedzy oraz ułatwiają jej przyswojenie.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 10 do 17.

Skip to content