Miejscowości na Szlaku Piastowskim
Kowal
Na skutek licznych wojen w mieście zachowało się niewiele pamiątek z przeszłości miasta. Szczególnie ważna w ciekawej historii miasta jest data 30 kwietnia 1310 roku, kiedy to w Kowalu urodził się przyszły król Polski Kazimierz Wielki. W 700-lecie Jego urodzin odsłonięto tu imponujący pomnik króla.
Włocławek
Początki Włocławka sięgają połowy IX wieku, wtedy to powstała otwarta osada w widłach Wisły i Zgłowiączki. Jego rola wzrosła w XII w., gdy przeniesiono do niego siedzibę biskupstwa kujawskiego. W pierwszej połowie XIII w. wybudowano katedrę, dzięki czemu miasto może się pochwalić jedną z najstarszych katedr gotyckich w Polsce. Zwiedzając Włocławek, warto udać się do Muzeum Historii Włocławka.
Brześć Kujawski
Miasto ma długą historię sięgającą już roku 1250 kiedy to miała miejsce jego lokacja na prawie magdeburskim. Brześć Kujawski był przez długi czas siedzibą książąt kujawskich. Jest to też miasto królewskie, bowiem to właśnie tutaj przyszedł na świat przyszły król Władysław Łokietek. Od 2009 roku na głównym rynku miasta stoi pomnik króla. W mieście widoczne są ślady historycznych wydarzeń, które odnaleźć można spacerując po mieście. Warto odwiedzić „Wahadło Czasu” – wystawę multimedialną o historii Brześcia Kujawskiego i regionu.
Płowce
Niewielka wieś leżąca między Brześciem Kujawskim a Radziejowem, gdzie w 1331 roku Władysław Łokietek pokonał wojska Zakonu Krzyżackiego. Obecnie na domniemanym polu bitwy znajduje się pamiątkowy kopiec z pomnikiem, a u jego stóp od kilku lat organizowane są festyny ludowe, podczas których można zobaczyć inscenizację przebiegu sławnego starcia.
Kruszwica
Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża, zwana Mysią. Jak głosi jedna z legend, w Kruszwicy znalazł schronienie pozbawiony władzy, okrutny Popiel, który zginął w wieży zjedzony przez myszy. Po jego śmierci rządy objął ubogi Piast – twórca nowej dynastii.
Pakość
Miasto położone nad Notecią, któremu król Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie w 1359 roku. Pakość słynie z drugiej najstarszej w Polsce kalwarii, składającej się z kościoła i 25 kaplic, będącej ważnym ośrodkiem kultu religijnego kościoła katolickiego.