Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podróżuje po Polsce ze swoim wyjątkowym projektem prezentując tzw. Muzeum na kółkach. W najbliższą  niedzielę wystawa odwiedzi BCKiH Wahadło.


Muzeum na kółkach to jedyny w Polsce, mobilny projekt edukacyjny, który na tak szeroką skalę przybliża historię Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej. Już w najbliższą niedzielę z Warszawy do Brześcia Kujawskiego przyjedzie nowoczesna wystawa, która wręcz pozwala doświadczać historii.

Muzeum na kółkach – co to jest?

Muzeum na kółkach to mobilna wystawa edukacyjna. Projekt powstał z myślą o mieszkańcach mniejszych miejscowości, dlatego edukatorzy POLIN odwiedzają miasta do 50 tysięcy mieszkańców. Muzeum na kółkach podróżuje po Polsce od 2014 roku a wystawa została zaprezentowana już w blisko 100 miejscowościach. Co prezentuje wystawa Muzeum na kółkach?

Serce wystawy stanowić będzie interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla Brześcia Kujawskiego. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Mapa pomoże Nam lepiej poznać historię Brześcia Kujawskiego i być może przywoła wśród starszych mieszkańców miasta wspomnienia dawnych czasów.

Na wystawie zobaczymy również kalendarium, które porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów, a dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiedzą się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim.

Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci będą mogły m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku.

Dlaczego warto zobaczyć Muzeum na kółkach w Brześciu Kujawskim?

Po pierwsze, to jedyny taki projekt edukacyjny w Polsce a Brześć Kujawski to jedyne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w którym będzie można zobaczyć wystawę Muzeum na kółkach w tej edycji projektu.
Po drugie, oprócz wyjątkowej wystawy, która zostanie zainstalowana w holu brzeskiego centrum kultury i warsztatów przeprowadzonych przez edukatorów POLIN odbędą się również wydarzenia towarzyszące: przygotowano grę miejską, koncert muzyki klezmerskiej, degustację kuchni żydowskiej czy spotkania literackie. To wszystko dziać się będzie już w niedzielę, 23 października. Wydarzeń jest naprawdę dużo – wszystko zebraliśmy poniżej, z konkretnymi godzinami.

Muzeum na kółkach – plan godzinowy wydarzeń – 23 października

10.00 – warsztaty edukacyjne wokół wystawy Muzeum na kółkach prowadzone przez pracowników POLIN (hol BCKiH, I piętro)
11.00 – początek gry miejskiej pn. Przywracanie obecności. – Gra odbywa się w przestrzeni miejskiej Brześcia Kujawskiego. Start gry, pobranie kart do gry o godzinie 11 w recepcji BCKiH Wahadło.
12.00 – warsztaty edukacyjne wokół wystawy Muzeum na kółkach prowadzone przez pracowników POLIN (hol BCKiH, I piętro)
16:00 – warsztaty edukacyjne wokół wystawy Muzeum na kółkach prowadzone przez pracowników POLIN (hol BCKiH, I piętro)
16:45 – spotkanie autorskie z Małgorzatą Kochanowicz pn. Motywy żydowskie w moich książkach (BCKiH, sala wielofunkcyjna)
17:00 – warsztaty edukacyjne wokół wystawy Muzeum na kółkach prowadzone przez pracowników POLIN (hol BCKiH, I piętro)
18:00 – opowieść o kuchni żydowskiej – degustacja potraw (BCKiH, hol, parter)
18:30 – koncert muzyki klezmerskiej (BCKiH, hol, parter)

Kategorie: Aktualności