Najbliższy weekend, 10-11 września warto spędzić w Brześciu Kujawskim. W mieście zostanie zorganizowany piknik historyczny, będziecie mogli zgubić się w labiryncie w kukurydzy i zwiedzać multimedialną wystawę Wahadło Czasu.


XIV Piknik historyczny w Brześciu Kujawskim

W nadchodzący weekend warto wybrać się do Brześcia Kujawskiego. To niewielkie miasteczko na Kujawach zachwyca swoją historią, która w dużym stopniu wiąże się z działalnością ostatnich Piastów. To tutaj na świat przyszedł późniejszy król Polski Władysław Łokietek. Miasto wielokrotnie było świadkiem sejmików książęcych i pertraktacji wojennych z Zakonem Krzyżackim, który niejednokrotnie najeżdżał gród. Pomimo częstych ataków ze strony północnego sąsiada w mieście znajdziemy wiele śladów tamtych czasów: pozostałości murów miejskich, kościoły pamiętające czasy średniowieczne czy wzgórze, na którym dawniej wznosił się zamek królewski.

Właśnie u podnóża wzgórza zamkowego, w pobliżu dawnej fosy miejskiej w najbliższą niedzielę (11 września) odbędzie się XIV Piknik Historyczny, podczas którego uczestnicy pikniku nie tylko zobaczą jak wytwarzane były podstawowe narzędzia i biżuteria w okresie średniowiecznym ale także będą mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Tego dnia wśród rekonstrukcji zobaczyć będzie można stanowisko bursztynnika, miedziownika, krzemieniarza, wikliniarza czy rybaka. Ośrodek Edukacji Historycznej „Gród Gawra” poprowadzi zabawy i animacje dla najmłodszych, zaprezentuje również co czekało kobiety za szerzenie tzw. czarnej magii, natomiast Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej wystawi swoje stanowisko kowalskie.

piknik historyczny - plakat

„Od neolitu do czasu Piastów”

XIV Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim odbywać się będzie pod hasłem „Od neolitu do czasu Piastów” dlatego oprócz piastowskich elementów uczestnicy pikniku zobaczą wioskę neolityczną, w której m.in. poznają metody budowania tzw. chat trapezowatych, dzieci będą mogły poczuć się jak archeolodzy podczas zabezpieczania i rekonstruowania glinianych naczyń lub ulepić własne naczynie metodą wałeczkową. Nad brzegiem rzeki przybyli goście będą świadkami budowania łodzi.  Oprócz części rekonstrukcyjnej organizatorzy pikniku przygotowali cześć naukowo-wykładową, która poprzedzi piknik – wykłady odbędą się w sobotę (10 września) w BCKiH Wahadło (ul. Kolejowa 44, Brześć Kujawski). Uczestnicy tej części wysłuchają m.in. opowieści o broni w czasach ostatnich Piastów, czy obejrzą film dokumentalny pt. Bitwa pod Płowcami. O epoce neolitu opowiedzą m.in. dr. Dominik Płaza, dr Aldona Kurzawska i dr Tomasz Konopka z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zarówno wykłady jak i piknik z rekonstrukcjami są wydarzeniami bezpłatnymi. Sponsorem XIV Pikniku Historycznego w Brześciu Kujawskim jest firma GAZ-SYSTEM

piknik historyczny - logo sponsora

Piastowski labirynt w kukurydzy

W trakcie weekendu (10-11 września) w Brześciu Kujawskim warto odwiedzić labirynt w polu kukurydzy, który swoim wzorem nawiązuje do czasów średniowiecznych a przygotowana wewnątrz zabawa dotyczy początków chrześcijaństwa i czasów piastowskich. Spacer ścieżkami labiryntu to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Labirynt został stworzony w polu kukurydzy o powierzchni 3 hektarów. Bilety do labiryntu można zakupić w recepcji BCKiH Wahadło. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł.

labirynt w kukurydzy w Brześciu Kujawski
Labirynt w kukurydzy w Brześciu Kujawskim – zdjęcie z lotu ptaka

Multimedialna wystawa historyczna „Wahadło Czasu”

Odwiedzając Brześć Kujawski nie można nie zobaczyć wystawy Wahadło Czasu, czyli multimedialnego muzeum o historii Brześcia Kujawskiego, okolicach i kulturze etnograficznej Kujaw. Całkowita powierzchnia wystawy do prawie pół tysiąca metrów kwadratowych, umieszczono w niej ponad 70 rzutników i ekranów multimedialnych, które w dostępny sposób pozwalają zrozumieć historię. Odwiedzający muzeum odbędą niesamowitą podróż od neolitu, przez średniowiecze po czasy współczesne.

Bilety do muzeum można zakupić w recepcji BCKiH Wahadło, w sobotę 10 września zwiedzanie jest bezpłatne, w niedzielę 11 września w cenie 12 zł bilet ulgowy, 15 zł bilet normalny.

Skip to content