To będzie największy weekend z Piastami w Polsce. Festyny, inscenizacje historyczne, rajdy rowerowe i piesze, zwiedzania z przewodnikami, animacje dla dzieci i wiele innych ciekawych propozycji dla całych rodzin. Zapraszamy na VI Weekend na Szlaku Piastowskim, do miejsc gdzie zaczęła się Polska. Co w ramach szóstego święta Szlaku Piastowskiego przygotowały miejscowości w regionie?

Blisko sto różnych atrakcji czekać będzie na odwiedzających Szlak Piastowski w weekend od 24 do 26 czerwca 2022. To niepowtarzalna okazja, bo tylko w te trzy dni piastowską historię będzie można poznać z nieznanej strony, odwiedzić dowolny z obiektów szlaku i być pewnym, że od samego wejścia do wspólnej zabawy porwą uczestników rekonstruktorzy, przewodnicy i animatorzy.

Jest w czym wybierać, dlatego z pomocą przychodzi dedykowana wydarzeniu strona internetowa: www.weekend.szlakpiastowski.pl, na której znajdują się wszystkie atrakcje organizowane w ramach święta Szlaku Piastowskiego w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

Województwo wielkopolskie przygotowało dla miłośników piastowskiej historii jak co roku moc wyjątkowych atrakcji. W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędzie się kultowa już „Noc Kupały”, natomiast w Kaliszu w okolicy Baszty Dorotka odbędą się animacje dla dzieci, walki rycerskie i pokazy. Specjalny program przygotowała Brama Poznania i rezerwat archeologiczny Genius Ioci, tradycyjnie będzie możliwość zwiedzania Ostrowa Tumskiego. W Gnieźnie w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbędzie się piknik piastowski.

Część kujawsko-pomorska Szlaku Piastowskiego przygotowała równie ciekawą i bogata ofertę na pierwszy weekend wakacji. Weekend na Kujawach warto rozpocząć od Brześcia Kujawskiego. W centrum kultury Wahadło będzie można zobaczyć jak w sposób naturalny sztukę zaklina Stefan Kaczmarek (wystawa prac ze słomy), a nad rzeką Zgłowiączką w otoczeniu średniowiecznych wałów odbędzie się obrzędowa Noc Świętojańska z wiciem wianków i puszczaniem ich na wodzie. Dla aktywnych Brześć Kujawski przygotował we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego piastowski rajd rowerowy po zakończeniu, którego będzie można zwiedzić nie tylko wystawę multimedialną w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło”, ale również kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. W niedzielę „zabierzesz Piasta do miasta”, jeśli tylko weźmiesz udział w warsztatach rodzinnych tworzenia Ekotoreb. Miasto Kowal zaprasza natomiast na  III Maraton Kolarski im. Kazimierza Wielkiego a bracia zakonni z klasztoru Ojców Franciszkanów w Radziejowie zaprezentują nieprawdopodobne ogrody klasztorne ze zwierzyńcem św. Franciszka z Asyżu, nie zabraknie też opowieści o świątyni ufundowanej przez króla Łokietka.

We Włocławku warto odwiedzić Muzeum Historii Włocławka, które przedstawi historię miasta od pradziejów do współczesności.  Odkryjecie też ekspozycję opowiadającą o epoce piastowskiej.

Będąc na Pałukach trzeba odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, tym bardziej że dla piastowskich wędrowców muzeum przygotowało specjalne ceny biletów. W Biskupinie koniecznie zajrzyjcie do wioski piastowskiej i poszukajcie skradzionych skarbów w trakcie przygotowanej gry terenowej. Żnin zaprasza do zwiedzania swojej baszty ratuszowej, a w Wenecji poznacie „diabła weneckiego”.  

Inowrocław proponuje dla odwiedzających miasto turystów tematyczne spacerki z przewodnikiem, poznacie Inowrocław m.in. jako miasto Piastów i soli. W Pakości przewodnik opowie niewiarygodną historię o odgryzionej relikwii a w Strzelnie w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim będzie można zwiedzić indywidualnie bądź z przewodnikiem romańska rotundę św. Prokopa oraz Bazylikę Świętej Trójcy i NMP.

Konkurs fotograficzny dla uczestników Weekendu na Szlaku Piastowskim

W trakcie Weekendu na Szlaku Piastowskim trwać będzie konkurs fotograficzny dla uczestników wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach akcji. Zasady konkursu są bardzo proste, wystarczy zrobić ciekawe zdjęcie obrazujące jak bawicie się w trakcie Weekendu na Szlaku Piastowskim i udostępnić je pod postem konkursowym na Facebooku Szlaku Piastowskiego.  Dla osób, które zaskoczą jury czekają piastowskie upominki ufundowane przez partnera konkursu firmę Instal Projekt z Włocławka.

Akcja Weekend na Szlaku Piastowskim została objęta patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej, patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz regionalnych organizacji turystycznych.

Wszystkie wydarzenia przygotowane dla turystów można znaleźć na stronie www.weekend.szlakpiastowski.pl


Koordynatorem Szlaku Piastowskiego w województwie kujawsko-pomorskim jest Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim. BCKiH Wahadło realizuje zadania związane z projektem Cult-CreaTE (Interreg Europe) związanym z upowszechnianiem turystyki kreatywnej.

Cult-CreaTE - logotyp projektu
Skip to content