Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozstrzygnął konkurs na koordynatora Szlaku Piastowskiego w naszym województwie. Wahadło odpowiedzialne będzie m.in. za działania promocyjne.
Szlak Piastowski to najstarszy w Polsce szlak kulturowy. Jest flagowym polskim produktem turystycznym, co potwierdziła już w 2012 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznając mu tytuł najlepszego produktu turystycznego Polski. Od tego czasu Szlak Piastowski tylko zyskuje na popularności a operatorzy szlaku robią wszystko by rozwijał się jak najlepiej. Powstają liczne rekomendacje i dokumenty, które mają w tym pomagać. Nad ich realizacją czuwają m.in. koordynatorzy.
Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki to kolebka polskiej państwowości. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Wielkopolsce szlak jest najbardziej popularny. Nie oznacza to jednak, że na Wielkopolsce szlak się kończy. Szlak Piastowski łączy dwa województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Za działania promocyjne i koordynacje działań na kujawsko-pomorskiej części od tego roku odpowiadać będzie Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. Działaniami z ramienia BCKiH Wahadło kierować będzie Patryk Wypyszewski.
– Mamy kilka ciekawych pomysłów jak obudzić Szlak Piastowski w naszej, kujawsko-pomorskiej części – mówi Patryk Wypyszewski, koordynator szlaku. Nie ukrywam, że wybór Wahadła na koordynatora Szlaku Piastowskiego przełoży się na promocję miasta i inicjatywy turystyczne Wahadła. To w Brześciu Kujawskim dziać się będzie najwięcej – zapowiada Wypyszewski.
– Już teraz pracujemy nad nową ekspozycją w naszym muzeum, która dotyczyć będzie Szlaku Piastowskiego, rozbudowujemy Informację Turystyczną, tworzymy multimedialne, ogólnodostępne stanowisko dla turystów Nas odwiedzających a na okres wakacyjny planujemy uruchomienie dodatkowej atrakcji, która, mam nadzieję, stanie się turystyczną atrakcją regionu.
Jako koordynator Szlaku Piastowskiego BCKiH Wahadło odpowiedzialne będzie również za szkolenia i realizację opracowanych strategii rozwoju marki turystycznej jaką jest Szlak Piastowski.
– Udało Nam się uzyskać, we współpracy z Brzeskim Towarzystwem Sportowym „Olimpia”, dodatkowe środki z Urzędu Marszałkowskiego na organizację dwudniowych warsztatów dla administratorów obiektów znajdujących się na szlaku. To pokłosie dokumentów strategicznych, których realizacja konieczna jest by dalej rozwijać Szlak. Dotacja potwierdza tylko, że Wahadło staje się ośrodkiem ważnym z punktu widzenia organizacji turystyki w naszym województwie – podkreśla Patryk Wypyszewski.
To nie wszystkie pomysły i działania podejmowane przez Wahadło w kontekście Szlaku Piastowskiego. – Nie chcemy wszystkiego zdradzać od razu. O kolejnych BCKiH Wahadło poinformuje w kolejnych wydaniach kwartalnika.
Umowa z Urzędem Marszałkowskim na koordynację działań na Szlaku obowiązuje do końca roku. Tyle Wahadło ma czasu, by przekonać do siebie osoby decyzyjne w departamencie turystyki województwa.