Szlak Piastowski ma wiele do zaoferowania osobom aktywnym i ciekawym świata. A do takiej grupy coraz częściej zaliczają się seniorzy. Wybierając właśnie ten Szlak można powrócić do samego początku państwa Polskiego. Z pewnością większość seniorów odwiedzała te miejsca w ramach szkolnych wycieczek, ale jesteśmy pewni, że odkrycie ich na nowo, przysporzy seniorom wiele ciekawych doznań i wrażeń. Zostaje nam tylko zaprosić Was, Drodzy Seniorzy, na Szlak!


Poznań na Szlaku Piastowskim

Poznań jest dzisiaj dynamicznie rozwijającym się miastem. Wysokie biurowce, duże osiedla czy ruchliwe ulice. To codzienność zarówno młodych jak i starszych mieszkańców. A gdyby tak cofnąć się o 1000 lat  na Wyspę Katedralną i zapomnieć o biurowcach, blokach czy korkach? Jest to możliwe dzięki dwóm projektom skierowanym dla seniorów w ramach „Szlaku Piastowskiego na bis”.

            Chętni mogą rozpocząć swoją podróż w czasie w centrum Brama Poznania: Ostrów Tumski przez wieki. Wspomniany obiekt to w pełni nowoczesne i multimedialne miejsce edukacji oraz informacji historycznej. W Twojej podróży będzie towarzyszył Tobie przewodnik. Wydarzenie ma charakter całoroczny.

            Skoro już mówimy o Poznaniu, trzeba wspomnieć o odbywającym się tu Weekendzie z Historią w ramach „Poznańskiego Traktu-Cesarskiego”. Motywem przewodnim każdej kolejnej edycji jest ważna rocznica, która pociąga za sobą przybliżenie uczestnikom ważnego wydarzenia, postaci bądź miejsca. Taka formuła Weekendu z Historią sprawia, że z roku na rok impreza ta, jest wyjątkowa i inna od poprzednich. Każdy senior znajdzie tutaj coś dla siebie. Może uczestniczyć w bardziej teoretycznych spotkaniach (jak odczyty czy debaty), albo ruszyć w miasto i zagrać w grę miejską czy odwiedzić znane zabytki. „Weekend z Historią” w Poznaniu odbywa się w ostatni weekend września.


Jarmark Archeologiczny w Zawodziu

Gród na Zawodziu organizuje w ramach swojej oferty turystycznej mnóstwo atrakcji, które przypadną do gustu również seniorom. Podczas jarmarku można spotkać interesujące kramy, gdzie można zakupić ciekawe przedmioty i coś zjeść. To, co wyróżnia ten jarmark, to prezentacja średniowiecznych zawodów. Jarmark Archeologiczny odbywa się pod koniec kwietnia.


Festiwal kultury słowiańskiej i cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej łączy pokolenia, gdyż organizatorzy traktują swoje wydarzenie jako festiwal rodzinny. Miejscami, gdzie odbywa się festiwal (odbywają się projekcje filmów, wykłady popularno-naukowe, koncerty czy wystawy) są klasztor pocysterski oraz replika wczesnośredniowiecznego grodu. Festiwal co roku organizowany jest z wykorzystaniem innego motywu przewodniego. Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej ma miejsce w czerwcu.


Koronacja królewska w Gnieźnie

Każda średniowieczna koronacja miała w Gnieźnie podniosły nastrój oraz towarzyszące jej wydarzenia. Nie inaczej jest w XXI wieku we współczesnym Gnieźnie, dzięki wydarzeniu „Gniezno. Koronacja Królewska”. Poczujesz to wszystkimi swoimi zmysłami. Zobaczysz ludzi w średniowiecznych strojach, walczących mieczami bądź jeżdżących na koniach. Usłyszysz muzykę dawną czy zjesz nawiązujące do dawnej kuchni potrawy. Co więcej, na własne oczy obejrzysz inscenizację historyczną albo przyjrzysz się z bliska pracy rzemieślników. Jeśli zechcesz, po „średniowiecznym” Gnieźnie oprowadzi Ciebie przewodnik, a później wysłuchasz koncertu organowego. Ściągnij aplikację Królika Goń i w pełni ciesz się każdą przygotowaną dla Ciebie atrakcją. Przyjedź do Gniezna w ostatni weekend lipca.


Festyn cysterski w Wągrowcu

Kiedy klucze do miasta są już w kieszeni osoby, która wciela się w rolę opata, Wągrowiec na nowo jest średniowiecznym miastem, a w wągrowskim klasztorze znów „mieszkają” zakonnicy. Tego dnia koniecznie trzeba odwiedzić klasztor z przewodnikiem. Miasto co roku organizuje mnóstwo atrakcji. Możesz pójść na film do jarmarcznego kina albo wysłuchać koncertu. Będziesz miał również możliwość wzięcia udziału w warsztatach rękodzielniczych lub podejrzeć pracę, na przykład, średniowiecznego skryby czy garncarza.


Festyn archeologiczny w Biskupinie

Jeśli myślisz o podróży do przeszłości to we wrześniu rozważ wizytę w Biskupinie. To tutaj przeniesiesz się to odległych czasów, obserwując mieszkańców wczesnopiastowskiego grodu i zaglądając do środka ich chat za sprawą corocznego festynu archeologicznego. Festyn przybliży Tobie bardzo ciekawą kulturę łużycką. Co więcej, do Biskupina warto przyjeżdżać co rok, gdyż każda edycja ma inny temat przewodni. Imprezie uroku dodają inscenizacje, koncerty, wystawy, prelekcje i warsztaty. Jeśli zgłodniejesz, będziesz mógł poznać tajniki kuchni neolitycznej.


Dziady w Gieczu

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu daje Tobie niebywałą okazję do przeżycia czegoś wyjątkowego. Mowa tutaj o pogańskim i prasłowiańskim zwyczaju całopalnego pochówku, złożenia ofiary pogańskim bogom oraz odprawiania dziadów. Czego możesz się spodziewać? Organizatorzy co roku dbają o odpowiedni klimat wydarzenia, byś wszystkimi zmysłami przeniósł się do zamierzchłych czasów w ciągu trwającego aż półtorej godziny widowiska.


Skip to content